LG 47LM6200 47-Inch Cinema 3D 1080p 120 Hz LED-LCD HDTV with Smart TV and Six Pairs of 3D Glasses
Product Description
LM6200 3D/Smart LED TV
WORKS LIKE MAGIC
SMART SHARE
PREPARE TO BE DAZZLED
LESS BLUR. MORE ACTION.
TruMotion 120Hz technology lets you see sports, video games and high-speed action with virtually no motion blur. Now your TV can keep up with your fast-moving entertainment.
CUT LOOSE WHEN YOU'REWIFI READY
ADDITIONAL FEATURESDOUBLE THE DETAIL WITH 1080p
2D, NOW IN 3D
3D DEPTH CONTROL
3D SOUND ZOOMING
EASY TO USE AND SHARE GLASSES
GAMERS CAN ENJOY TWO-PLAYER GAMING ON ONE TV WITHOUT A SPLIT SCREEN
RESOLUTION UPSCALER
SAVE MORE THAN ENERGY
FIND THE PERFECT PICTURE WITH PICTURE WIZARD II
VIEW IT IN THE RIGHT LIGHT
ISFCCC READY
DIMENSIONS
TV without stand (WxHxD, wt) - 42.9" x 25.8" x 1.4", 34.4 lbsTV with stand (WxHxD, wt) - 42.9" x 28.4" x 10.4", 39.2 lbs
*Disclaimer: Viewing 3D video content may cause discomfort visit www.lg.com for details.
| Series | LM9600 | LM8600 | LM7600 | LM6700 | G2 | LM6200 | LS5700 | LS4600 | LS3500 | LS3400 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Models: | 55" | 55", 47" | 55", 47" | 55", 47" | 55", 47" | 65", 55", 47", 42" | 60", 55", 47", 42" | 55", 47" | 32", 26", 22" | 42", 32" |
| High Definition Resolution | 1080p | 1080p | 1080p | 1080p | 1080p | 1080p | 1080p | 1080p | 720p | 1080p(42"), 720p(32") |
| LG Smart TV | Google TV | |||||||||
| TruMotion | 480Hz | 240Hz | 240Hz | 120Hz | 120Hz | 120Hz | 120Hz | 120Hz | ||
| Dynamic Contrast Ratio | 10M:1 | 9M:1 | 9M:1 | 8M:1 | 6M:1 | 6M:1 | 5M:1 | 4M:1 | 1M:1 | 2M:1(42"), 1M:1(32") |
| LG Cinema 3D | ||||||||||
| Dual Core Processor | ||||||||||
| Magic Remote |
Relate Products : LG 47LM6200 47-Inch Cinema 3D 1080p 120 Hz LED-LCD HDTV with Smart TV and Six Pairs of 3D Glasses , Panasonic VIERA TC-P55VT30 55-inch 1080p 3D Plasma HDTV, Black , LG 32LK330 32-Inch 720p 60 Hz LCD HDTV , Panasonic VIERA TC-P60GT50 60-Inch 1080p Full HD 3D Plasma TV , LG Infinia 65LW6500 65-Inch Cinema 3D 1080p 120 Hz LED-LCD HDTV with Smart TV and Four Pairs of 3D Glasses , Panasonic VIERA TC-P65GT50 65-Inch 1080p Full HD 3D Plasma TV , LG 42LK520 42-Inch 1080p 120 Hz LCD HDTV , LG Infinia 42LV5400 42-Inch 1080p 120 Hz LED-LCD HDTV with Smart TV , LG 60PA6500 60-Inch 1080p 600 Hz Plasma HDTV , Sony BRAVIA KDL55NX720 55-inch 1080p 3D LED HDTV with Built-in WiFi, Black